Niektoré materiály majú toho veľa spoločného, ale predsa nie sú úplne rovnaké. Mnohokrát sú diskutované a porovnávané materiály, ako je prírodný hodváb, satén či bavlna a je nám úplne jasné, že tieto materiály môžu u užívateľov vyvolávať určitý zmätok.
Dva prírodné materiály, ktorými sú bavlna a prírodný hodváb, majú bezpochýb aj mnoho spoločného. A samozrejme, prírodná bavlna má v určitých oblastiach tiež svoje nepostrádateľné benefity oproti iným, prípadne aj umelým vláknam. Pokojne však môžeme už teraz konštatovať, že jedine prírodný hodváb sa môže popýšiť mnohými benefitmi pre pleť a telo.
Čo to je vlastne bavlna a ako vyzerá?
Vlákna prírodnej bavlny na rozdiel od prírodného hodvábu sú drsné a tiež ostré. Hodváb je oproti nej jemnejší a hladší ako bavlna. Vďaka týmto vlastnostiam má v konečnom dôsledku luxusnejší a jemnejší povrch.
A tu sú hlavné rozdiely bavlny a prírodného hodvábu…
Prírodný hodváb prináša viac benefitov pre našu pokožku a okrem iného aj rýchlejšie schne. Tento skvelý benefit sa prejaví predovšetkým, ak nosíte prírodný hodváb oblečený alebo máte hodvábny vankúš . Rozdiel je v tom, že bavlna vlhkosť absorbuje a hodváb naopak vlhkosť odvádza. Preto aj v letných mesiacoch je práve hodváb lepšou voľbou.
Kvôli svojej štruktúre je tiež bavlna oveľa menej šetrná k vlasom a k pleti. Ak sa preto budíte s elektrizujúcimi či polámanými vlasmi, môže byť príčinou aj povrch, na ktorom spíte, a teda bavlnený vankúš. Ak je to možné, čo najskôr ho vymeňte za obliečku z prírodného hodvábu.
Prírodná bavlna je však priedušnejší materiál, ale na rozdiel od nej prírodný hodváb neodvádza vlkosť z pleti a vlasov, vďaka čomu im zabezpečuje lepšiu hydratáciu a pružnosť.
V neposlednom rade treba podotknúť, že v prípade bavlny záleží od jej kvality. Medzi jednotlivými druhmi môžu byť veľké rozdiely. Najvyššiu úroveň kvality dosahuje egyptská bavlna. Z ekologického hľadiska je tiež prírodný hodváb lepšou voľbou. Jeden kilogram výroba bavlny výjde planétu na 20 000 litrov vody a rovnaké množstvo prírodného hodvábu spotrebuje iba 600 litrov vody. Tiež treba spomenúť, že hodváb je obnoviteľný a biologicky odbúrateľný.
Hlavné rozdiely saténu a prírodného hodvábu …
Hodváb a satén – často sa aj navzájom zamieňajú, pretože vyzerajú podobne, ale sú medzi nimi značné rozdiely. Napriek ich podobnému vzhľadu je najväčší rozdiel v tom, že satén je väzba a nie prírodné vlákno, zatiaľ čo hodváb je tkanina z prírodného vlákna.
Prírodný hodváb je luxusnejší a podľa očakávania aj drahší. Je to kvôli kvalite vlákien použitých na výrobu látky a na spracovanie je tiež časovo náročnejší. Na druhej strane z neho viete získať úžasné produkty – vankúše, gumičky či masky na spanie.
Hodváb je všestranná tkanina, jemná, ale odolná. Silný, ale priedušný a izolujúci, je tiež skvelý pre tých, ktorí majú citlivú pokožku, pretože má organický nedráždivý prirodzený stav.
Satén môže byť vyrobený z prírodných alebo syntetických vlákien.Vyrába sa z hodvábu, bavlny, nylonu, polyesteru či ďaších materiálov. Je uznávaný predovšetkým pre svoj lesklý vzhľad. Je to tiež ľahko udržateľný textil. Jeho kvalita súvisí bezprostredne s hrúbkou saténovej väzby.
Pokiaľ ide o použitie hodvábu a saténu na výrobky, ako sú vankúše, prikrývky a odevy, pevnosť a trvanlivosť látky je životne dôležitá. Vďaka spôsobu výroby hodvábu je oveľa odolnejší ako satén. To znamená, že pri manipulácii so saténom je potrebná väčšia opatrnosť, pretože vlákna sú jemnejšie ako hodváb.
Pre netrénované oko môžu hodváb a satén vyzerať takmer identicky. Existuje však niekoľko jemných rozdielov, ktoré ich pomáhajú rozlíšiť. Hodváb má trblietavý vzhľad a uvidíte to na oboch stranách látky. Satén sa však môže v niektorých svetlách javiť ako lesklý.
Všimnete si, že zadná strana saténu je dosť matná, čo je najjednoduchšia vec, či už sa pozeráte na satén alebo hodváb. Ak stále máte problém rozoznať rozdiel medzi týmito dvoma, môžete prejsť rukou po látke – satén bude na dotyk o niečo drsnejší ako hodváb.
V konečnom dôsledku je len a len na vás, ktorý materiál si vyberiete. Prírodný hodváb je síce o niečo drahší ako klasická bavlna či satén, avšak investícia do neho sa vám jednoznačne oplatí na mnoho rokov.